Цікаві дистрибутиви Linux

Опубліковано: 23 вересня 2024

Linux – це потужна операційна система, яка пропонує широкий спектр дистрибутивів для авантюристів яким набридла Windows. Кожен з цих дистрибутивів має свої особливості та спільноту, яка підтримує користувачів на кожному етапі їхнього Linux-шляху. Вибір дистрибутиву залежить від особистих переваг, рівня досвіду та того, що ви хочете отримати від своєї системи.

Linux Mint

Linux Mint – безкоштовна та відкрита операційна система для настільних ПК та ноутбуків. Вона розроблена так, щоб працювати зразу після встановлення без необхідності щось налаштовувати та містить всі необхідні програми. Це зручна та швидка ОС, має інтуїтивний робочий стіл який забезпечить комфортне користування системою.

Більш детально ознайомитися з Linux Mint та завантажити дистрибутив можна з офіційного сайту linuxmint.com

Системні вимоги Linux Mint

  • 64-бітний процесор (одноядерний) з тактовою частотою 2 ГГц.
  • 2 ГБ оперативної пам'яті (4 Гб для комфортного використання).
  • 20 ГБ дискового простору (рекомендується 100 Гб).

Якщо ви робите перші кроки з Linux, дану систему можна встановити на USB-накопичувач, та перевірити, чи все працює саме на вашому комп’ютері.

Різновиди Linux Mint

Наразі Linux Mint має кілька версій, які можна вибрати залежно від ваших потреб:

  • Cinnamon Edition – найпопулярніший варіант, має сучасний інтерфейс, багато функцій та зручний для користування. Версія EDGE постачається з новішим ядром, що підтримує найновіші апаратні чіпсети. Головне меню Linux Mint CinnamonСистемні налаштування Linux Mint CinnamonКалендар Linux Mint CinnamonІнформація про систему Linux Mint Cinnamon
  • Xfce Edition – легкий та швидкий варіант ОС, ідеальний для старих або менш потужних систем. Він не підтримує стільки можливостей, як Cinnamon, але є більш економним у використанні ресурсів. Робочий стіл Linux Mint XfceГоловне меню Linux Mint XfceФайловий менеджер Linux Mint XfceВікно параметрів Linux Mint Xfce
  • MATE Edition – базується на традиційному GNOME 2 та підходить для менш потужних ПК. Ця версія була основною серед різновидів Linux Mint у період з 2006 по 2011 рік. Робочий стіл Linux Mint MATEЦентр керування Linux Mint MATEВікно про програму Linux Mint MATEСистемний монітор Linux Mint MATE

Fedora Workstation

Fedora Workstation – дистрибутив Linux, розроблений спільнотою Fedora Project. Це безкоштовна, приватна та універсальна операційна система, яка використовує виключно вільне та відкрите програмне забезпечення. Fedora співпрацює з виробниками обладнання, що і стало причиною відмінної апаратної підтримки різноманітних пристроїв.

Робочий стіл Fedora WorkstationФайловий менеджер Fedora WorkstationГоловне меню Fedora WorkstationВікно засобів Fedora Workstation Центр керування Fedora WorkstationКаталог програм Fedora WorkstationВікно про систему Fedora WorkstationПодробиці щодо системи Fedora Workstation

Детальний опис та посилання на завантаження на оф.сайті fedoraproject.org

Системні вимоги Fedora Workstation

  • 64-бітний процесор (двоядерний) з тактовою частотою 2 ГГц.
  • 2 Гб оперативної пам’яті.
  • 25 Гб вільного місця на жорсткому диску.

Зверніть увагу, що це мінімальні вимоги, і більше ресурсів дозволить Fedora працювати більш ефективно.

Різновиди Fedora

  • Fedora Workstation – проста у використанні та якісна операційна система для настільних ПК та ноутбуків. Вона має все необхідне для розроблення програм і щоденного користування.
  • Fedora Server – потужна та гнучка операційна система для серверів, яка включає найкращі технології для дата-центрів, розробників та системних інтеграторів.
  • Fedora IoT – працює на пристроях розумного дому та підтримує завдання Інтернету речей (IoT). Досить гнучка ОС спрямована на розгортання на периферійних пристроях.
  • Fedora Cloud – середовище для хмарних обчислень, яке дозволяє вам вибирати пакети та функції, які ви хочете задіяти у своєму проекті.
  • Fedora CoreOS – безпечна і масштабована мінімальна, монолітна операційна система, спрямована для роботи з контейнерами.

Ubuntu Desktop

Ubuntu Desktop – безкоштовна та безпечна операційна система, яка працює на мільйонах ПК та ноутбуків по всьому світу. ОС має сучасний інтерфейс, важливі програми, сертифіковане обладнання та глобальну спільноту розробників та користувачів.

Робочий стіл Ubuntu DesktopВстановлені програми Ubuntu DesktopГоловне меню Ubuntu DesktopПро систему Ubuntu Desktop

Щоб встановити Ubuntu Desktop чи ознайомитись з ОС детальніше перейдіть на оф.сайт ubuntu.com

Системні вимоги Ubuntu Desktop

  • Двоядерний процесор з тактовою частотою 2 ГГц.
  • 4 Гб оперативної пам’яті.
  • Місце на жорсткому диску - 25 Гб.

Різновиди Ubuntu

  • Ubuntu Desktop – система базується на дистрибутиві Debian GNU/Linux і пропонує зручний та інтуїтивно зрозумілий графічний інтерфейс, а також широкий набір попередньо встановлених програм.
  • Ubuntu Server – забезпечує економічну та технічну масштабованість та найкращу продуктивність вашого центру обробки даних, публічної або приватної хмари.
  • Ubuntu Core – мінімалістична, безпечна та строго обмежена операційна система для IoT та вбудованих пристроїв.

Debian Linux

Debian Linux – дистрибутив з відкритим кодом, розроблений спільнотою. ОС відома своєю стабільністю, кожна версія має довгий цикл підтримки та проходить шлях клопітливого тестування перед випуском. Велика спільнота користувачів завжди готова відповісти на будь-які питання та допомогти з вирішенням проблем.

Робочий стіл Debian LinuxФайловий менеджер Debian LinuxГоловне меню Debian LinuxПро систему Debian Linux

Завантажити ISO-образ дистрибутиву можна з офіційного сайту debian.org

Системні вимоги Debian

Debian Linux має дуже гнучкі системні вимоги, що робить його доступним для різного обладнання та конфігурацій.

  • Процесор не старше десяти років.
  • Мінімум 512 Мб оперативної пам’яті.
  • 10 Гб вільного місця на жорсткому диску.

Проте для сучасних систем та робочих станцій більш реалістичними можна назвати ПК з 2 Гб оперативної пам’яті та 25 Гб вільного місця на диску.

Elementary OS

Elementary OS – це заміна для Windows та macOS. Система є відкритою, безпечною, поважає приватність та дружня до користувача. Вона поставляється з набором програм, які задовольняють повсякденні потреби. Візуально трохи схожа на macOS але реально в роботі, на жаль, не має нічного спільного.

Робочий стіл Elementary OSМеню користувача Elementary OSФайловий менеджер Elementary OSВікно властивостей системи Elementary OS Застосунки Elementary OSКалендар Elementary OSНалаштування системи Elementary OSВікно властивостей операційної системи Elementary OS

Якщо ви хочете спробувати Elementary OS, можете завантажити образ з офіційного сайту elementary.io Розробники просять задонатити на розвиток проекту хто скільки зможе. Якщо у вас нема бажання або змоги платити, введіть «0» (нуль) в поле суми та завантажуйте безкоштовно.

Системні вимоги Elementary OS

  • 64-розрядний процесор Intel i3 або подібний двоядерний.
  • 4 Гб оперативної пам'яті.
  • Твердотілий накопичувач (SSD) з принаймні 32 Гб вільного простору.

Тестування, порівняння та підсумки

Всі збірки насправді дуже подібні, відмінності в інтерфейсі зовсім незначні – це все Linux, просто в дещо різних оформленнях, логіка роботи одна й та сама.

Параметри системи на якій я тестував збірки:

  • Процесор Intel Core i3-10100 3.60 ГГц.
  • Оперативна пам’ять 16 Гб (дві планки по 8 Гб).
  • SSD диск Kingston A400 240GB (SA400S37240G).
 Час запуску ОС *1Час вимикання *2
Linux Mint 21.3
Cinnamon/edge20,645,63
Mate19,175,46
Xfce19,253,54
Fedora Workstation 4021,253,89
Ubuntu Desktop 24.04 LTS17,434,69
Debian Linux 1219,495,16
Elementary OS 7.120,703,43
Windows 10 Pro 22H214,127,90
Windows 11 Pro 23H213,766,70

*1 Час запуску ОС заміряв з моменту натискання кнопки вмикання на системному блоці до завантаження робочого столу.

*2 Час вимикання – з моменту натискання пункту меню чи кнопки «Вимкнути» до повного вимикання системного блоку.

Показники заміряв секундоміром та з трьох замірів вивів середнє арифметичне (дані у форматі – секунди,мілісекунди).

Також до цієї «компанії» я вирішив додати ще ОС Windows 10 та 11, для порівняння.


Прокоментувати статтю

Якщо виникають питання по темі статті можете сміливо писати в коментарях що саме незрозуміло, будемо розбиратися разом. Діліться своїм досвідом або усім тим що зможе доповнити чи скорегувати статтю, та просто висловлюйте свої думки, головне по темі.

Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий

*залишаючи коментар Ви підтверджуєте що ознайомилися та приймаєте положення Політики конфіденційності щодо файлів cookie.

Цікаві дистрибутиви Linux

Контакти Політика конфіденційності