Цифрова конфіденційність у світі штучного інтелекту

Опубліковано: 15 листопада 2024

Поява ChatGPT зробила революцію у світі штучного інтелекту. Багато технологічних компаній стали розробляти та випускати свої моделі штучного інтелекту. Google Gemini та Microsoft Copilot – дві найбільш популярні моделі генеративного ШІ. Та стрімке зростання інструментів генерації контенту за допомогою штучного інтелекту створює ризики для приватності та безпеки. У цій статті ми поговоримо про те, які загрози становить генеративний ШІ, безконтрольний збір даних користувачів, технологія Deepfake та багато іншого.

Загроза від збору даних та технології Deepfake

Сьогодні генеративний ШІ здатен виконувати найрізноманітніші завдання. Ви можете використовувати його для генерації тексту, зображень, програмного коду. Розвиток ШІ надав користувачам багато переваг. Але водночас він також створив різні загрози безпеці та конфіденційності. Технологія штучного інтелекту вдосконалюється шляхом збору інформації та даних. ШІ-моделі використовують ці дані для розуміння людської мови та для вивчення зв'язків між словами та мовами. Ці дані потім використовуються для прогнозування наступних слів. Оскільки ШІ-моделі навчаються на величезній кількості даних, вони генерують відповіді на основі запитів користувачів. Отже, ШІ-модель іноді може генерувати неправдиві та навіть шкідливі відповіді.

Наприклад, система Search Generative Experience (SGE), розроблена компанією Google, збирає дані з різних веб-сайтів та форумів, обробляє їх, а потім відображає в інтернеті. Цей процес відбувається без згоди користувачів. ШІ збирає дані про користувачів на основі їхньої активності в інтернеті. Це допомагає рекламодавцям оптимізувати розміщення реклами відповідно до даних користувача.

Deepfake – ще один приклад загрози конфіденційності та безпеці, яку створюють системи штучного інтелекту. Сьогодні багато хто використовують технологію Deepfake для маніпулювання даними та поширення дезінформації в інтернеті та соціальних мережах. Ці дії можуть зашкодити репутації певної організації або конкретної особи, наприклад, знаменитості, політика та й звичайної людини. Створені технологією Deepfake чутливі або компрометуючі матеріали про конкретну особу шкодять її репутації та призводять до емоційних переживань.

Загроза технології Deepfake

Ключові ризики для конфіденційності

Безсумнівно, генеративний ШІ допоміг багатьом користувачам у всьому світі, але він також збільшив ризик для приватності користувачів. Сьогодні кіберзлочинці використовують технологію штучного інтелекту для маніпулювання даними та поширення дезінформації в інтернеті. Розглянемо деякі моменти або приклади, щоб зрозуміти, як зловживають технологією штучного інтелекту.

  • Діпфейки та довіра. Deepfake – технологія, яка використовує штучний інтелект для створення маніпулятивних медіа. Найчастіше за допомогою технології Deepfake маніпулюють зображеннями, аудио та відео. Окрім поширення дезінформації та погіршення репутації окремих осіб, технологія Deepfake також може призвести до фінансового шахрайства.
  • Дезінформація. ШІ-моделі навчаються на великих мовних моделях, які містять величезну кількість даних. Тому можуть іноді генерувати неправдиву або некоректну інформацію. Коли моделі генерують фейкові новини на гарячу тему або відому особистість це поширює дезінформацію.
  • Ілюзія контролю. Штучний інтелект створює ілюзію контролю, яка може змусити вас відчути, що ви керуєте ситуацією, але ви потенційно віддаєте більше своїх даних. Наприклад, на основі вашого попереднього досвіду пошуку в інтернеті ШІ показує вам деякі рекомендації. Коли ви реагуєте на ці рекомендації, ви надаєте ШІ ще більше інформації про себе.
Ризики для конфіденційності

Як захистити себе серед контенту створеного штучним інтелектом

Оскільки ШІ збирає дані користувачів, цифрова конфіденційність у світі ШІ стала предметом серйозного занепокоєння. Ви можете захистити свою конфіденційність, дотримуючись деяких запобіжних заходів.

Розумний обмін даними – обмін лише обмеженим обсягом даних при використанні технології ШІ. Технологія штучного інтелекту спонукає користувачів ділитися більшою кількістю даних. Тому важливо контролювати якою інформацією ділитися при використанні ШІ.

Надійні паролі та двофакторна автентифікація. Оскільки розвиток штучного інтелекту йде дуже швидко, не варто залишати свої акаунти лише з одним рівнем захисту. Кіберзлочинці можуть використовувати технологію ШІ для злому паролів користувачів. На додаток до генерації надійних паролів, слід також увімкнути двофакторну автентифікацію що покращить рівень захисту вашого облікового запису та надзвичайно ускладнить хакерські атаки на нього. Існує багато сервісів для генерування складних паролів. Наприклад, браузер Firefox має опцію «Пропонувати надійні паролі», або сервіс www.eset.com який дозволяє налаштувати степінь надійності згенерованого паролю.

Фішинг та соціальна інженерія. Щоб захистити свою конфіденційність та акаунти під час роботи в інтернеті, вам слід ознайомитися з різними видами соціальної інженерії. Фішинг – найпоширеніший вид соціальної інженерії. Його використовують для крадіжки конфіденційної інформації користувачів.

Використання VPN. Коли ви користуєтесь VPN, всі ваші дані проходять через зашифрований тунель. Хакери не можуть побачити або розшифрувати ці дані. VPN також змінює вашу IP-адресу що допомагає захистити вашу конфіденційність в інтернеті. Як налаштувати VPN та безкоштовно ним користуватися я писав у статті – Налаштування OpenVPN з'єднання у Windows 11.

Інструменти орієнтовані на конфіденційність. Один із способів захистити вашу конфіденційність в інтернеті – використовувати веб-браузери, що дійсно піклуються про конфіденційність. Tor та Brave є одними з найкращих веб-браузерів для захисту конфіденційності. Більш детально у статті – Безпечні браузери які забезпечать вашу конфіденційність.

Виявлення синтетичних медіа – таких як відео, аудіо, текст або зображення, які частково або повністю створені штучним інтелектом. Щоб захистити свою приватність, ви повинні знати основи виявлення синтетичних медіа. Наприклад, якщо говорити про технологію Deepfake, то її можна виявити, звернувши увагу на деталі, такі як відтінок шкіри, рух тощо.

Розуміння глобальних законів. Технологія штучного інтелекту має як позитивні, так і негативні сторони. Вона може створити багато переваг для користувачів у різних галузях. З іншого боку, вона також може бути небезпечною. Тому регулювання АІ є обов'язковим. Закони, що регулюють АІ, відрізняються в різних країнах світу. Та вже зараз деякі країни почали впроваджувати власні підходи до регулювання та класифікації штучного інтелекту відповідно до ризиків.

Людська воля та етичне використання ШІ. Немає сумнівів, що ШІ це потужна технологія, яка може бути використана організаціями та органами влади в корисних цілях. З іншого боку, системи штучного інтелекту викликають занепокоєння, оскільки вони зменшують здатність людини контролювати свій вибір. Ось чому важливо, щоб системи ШІ використовувалися етично. Етичне використання систем штучного інтелекту включає в себе прозорість, конфіденційність та безпеку.

Захист від штучного інтелекту

Висновок

Штучний інтелект відкриває багато можливостей для людей, як у роботі так і для хобі чи розваг, при умові якщо використовувати його етично. З іншого боку, неетичне використання ШІ може призвести до низки проблем. Конфіденційність та безпека користувачів є двома основними проблемами, коли мова йде про неетичне використання технології ШІ.

Ви, Ви всі, як користувачі штучного інтелекту та інтернету, повинні бути обізнані не стільки про переваги як про недоліки технології. Свідомо користуватися його можливостями та самим докладати максимум зусиль щоб захистити свою приватність.


Прокоментувати статтю

Якщо виникають питання по темі статті можете сміливо писати в коментарях що саме незрозуміло, будемо розбиратися разом. Діліться своїм досвідом або усім тим що зможе доповнити чи скорегувати статтю, та просто висловлюйте свої думки, головне по темі.

Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий

*залишаючи коментар Ви підтверджуєте що ознайомилися та приймаєте положення Політики конфіденційності щодо файлів cookie.

Цифрова конфіденційність у світі штучного інтелекту

Контакти Політика конфіденційності