Доксинг (Dropding dox або скорочено Doxing) – онлайн-атака, під час якої хакери збирають конфіденційну та особисту інформацію про особу чи організацію без її згоди. За цим мало що стоїть, окрім як вивести анонімну особу на публіку. Хоча роблять це і заради шантажу, помсти чи цькування.
Доксинг не завжди є незаконним, але порушує мережевий етикет та може призвести до серйозних наслідків для жертви.

Що станеться, якщо ви потрапите під доксинг?
Доксинг може збентежити та принизити перед знайомими, колегами чи родичами. Все залежить від того що саме буде проти вас використано та наскільки необачливими були ваші дії. Розкриття особистих даних може призвести до публічного осуду та втрати довіри з боку оточення. У деяких випадках ви можете втратити роботу та навіть кар'єру.
Зазвичай доксинг включає оприлюднення:
- Реального імені
- Домашньої адреси
- Номера телефону
- Електронної пошти
- Фотографій
- Інших особистих та компрометуючих даних
Наслідки доксингу можуть бути психологічними, соціальними та навіть фізичними. Жертви відчувають втрату контролю, страх переслідування, безсоння, проблеми з концентрацією уваги, головний біль. Як правило уникають спілкування, мають труднощі у спілкуванні через страх зради. Зловмисники можуть переслідувати жертву онлайн, відстежувати її місцезнаходження, надсилати погрози, та й вдаватися до переслідування в реальному житті. Крадіжка особистих даних може бути використана для шахрайства, оформлення кредитів та інших незаконних дій.
Як захиститися від доксингу?
Ось декілька рекомендацій щоб захистити себе від доксингу.
- Не діліться всією інформацією про себе в Інтернеті. Будьте уважні до того, що ви публікуєте чи коментуєте. Будь-яке спірне висловлювання може бути використано проти вас.
- Слідкуйте за тим, що говорите. Особливо якщо це щось регресивне або впливове на вашу сім'ю, компанію або суспільство в цілому. Будьте обережні у висловлюванні своєї думки.
- Деякі веб-сайти збирають величезну кількість даних у вигляді опитувань чи анкет. Уникайте їх та остерігайтесь. Діліться мінімум необхідної інформації та протидійте надмірному збору даних.
- Змініть налаштування конфіденційності в усіх платформах якими користуєтесь. Наприклад, облікові записи в соціальних мережах, так, щоб особиста інформація не була доступна кому завгодно. Також розгляньте безпечні браузери які забезпечать вашу конфіденційність.
- Перевірте всі свої паролі, вони мають бути надійні та складні. Не забувайте їх регулярно змінювати. Крім того, не використовуйте один пароль для всіх облікових записів в Інтернеті.
- Використовуйте VPN, він має всі функції для приховування вашої особистості, якщо ви самі її не опублікуєте. Будьте уважні, деякі безкоштовні сервіси можуть продавати ваші дані.
Ми багато часу проводимо в онлайн та розкриваємо багато особистої інформації. Через фотографії, які ми публікуємо, статуси, пости, реакції та коментарі. Наші сліди є по всьому Інтернету. Слід пам’ятати що хтось може використати це проти нас.
Приклади доксингу
- У 2020 році особисті дані людей, інфікованих COVID-19, були злиті в мережу, що призвело до соціального відторгнення, ігнорування та переслідувань.
- Українські ультраправі телеграм-канали регулярно публікують особисті дані та фотографії ЛГБТКІ+ активістів, а також феміністок, що призводить до погроз та переслідувань.
- Російські дезінформатори дискредитують українських журналісток, публікуючи неправдиву інформацію та образливі зображення.