Які ризики залишатися на Windows 10 після завершення підтримки

Опубліковано: 03 березня 2025

Компанія Microsoft офіційно заявила що з жовтня 2025 року припиняє підтримку Windows 10. Хоча всі комп’ютери продовжать працювати, так як зараз працюють ще на Windows 7, та все-таки є ризики використання непідтримуваної ОС які з часом будуть тільки зростати.

Мабуть вже всі користувачі Windows 10 отримували сповіщення про майбутнє завершення підтримки та заклик оновитися до Windows 11. Ці сповіщення мають на меті заохотити вас оновитися та скоріш перейти на нову ОС.

Сповіщення про припинення підтримки Windows 10

Чи безпечно буде користуватися Windows 10?

Загалом, звісно небезпечно продовжувати використовувати операційну систему після завершення її терміну служби. Особливо це буде актуально з часом, через ризики для безпеки та сумісності в програмному забезпеченні.

Хоча можна продовжувати використовувати Windows 10 після завершення підтримки, настійно рекомендується оновитися до актуальної Windows 11.

Ризики завершення підтримки Windows 10:

  • Ризики безпеки – без оновлень безпеки Windows 10 ставатиме все вразливішою до нових шкідливих програм, програм-вимагачів чи експлойтів. Старі операційні системи є головними цілями для кібератак, оскільки зловмисники розуміють, що дірки в безпеці ніколи не будуть виправлені. Навіть використання сторонніх антивірусів не допоможе захиститися від вразливостей на системному рівні.
  • Відсутність підтримки від Microsoft – якщо ви зіткнетеся з помилками ОС або системними збоями, ви не зможете звернутися за підтримкою до Microsoft для їх виправлення. Доведеться покладатися лише на веб-сайти чи форуми, онлайн документацію чи сторонні служби підтримки.
  • Проблеми сумісності програмного та апаратного забезпечення – з часом нове програмне та апаратне забезпечення перестане підтримуватися застарілою ОС, все що буде розроблятися, буде створено під Windows 11. Нові версії програм з часом перестають працювати так як й нове обладнання, наприклад, принтери, БФП чи периферійні пристрої. Для них просто не буде драйверів під Windows 10.

До речі, Майкрософт пропонують розширені оновлення безпеки за щорічну передплату вартістю $30, як для організацій та і окремих користувачів. Це на дещо відстрочує оновлення та розширить термін використання пристроїв на Windows 10.

Як захистити Windows 10 після завершення підтримки

Ось кілька порад, щоб посилити безпеку Windows 10:

  • Встановіть надійний антивірус так як з часом Майкрософт припинить надсилати оновлення вірусних сигнатур та, час від часу, перевіряйте систему додатковим антивірусним сканером.
  • Використовуйте веб-браузер який регулярно оновлюється.
  • Своєчасно оновлюйте все встановлене програмне забезпечення. Сторонні програми будуть отримувати оновлення ще деякий час.
  • Регулярно робіть резервне копіювання даних на зовнішній диск або скориставшись хмарним сховищем. Це захистить від втрати важливих даних через зловмисне програмне забезпечення, програми-вимагачі або апаратні збої.
  • Створіть та користуйтесь стандартним локальним обліковим записом. Не потрібно використовувати обліковий запис адміністратора для повсякденного використання. У такому сценарії використання зловмисне програмне забезпечення не зможе змінити системні файли. А коли потрібно буде щось змінити у системі, перезайдіть під обліковим записом адміністратора.
  • Уважно слідкуйте за тим, що ви завантажуєте з Інтернету та електронної пошти.
  • Попередньо скануйте всі USB-носії перед використанням. Заражений USB може заразити комп'ютер. Краще спочатку переконатися, що він безпечний, а потім працювати з файлами на ньому.
  • Використовуйте захищені DNS для фільтрування небезпечних сайтів. Ці DNS автоматично блокуватимуть сайти, які можуть містити спам чи віруси. Детальніше – Безкоштовні та публічні DNS-сервери.
  • Використовуйте VPN щоб бути непомітним в мережі. Детальніше – Налаштування OpenVPN з'єднання у Windows 11.

Дотримуючись цих порад, ви зможете значно зменшити вразливості та продовжити використовувати Windows 10. Однак перехід на Windows 11 має залишатися вашою кінцевою метою для оптимальної безпеки та функціональності.

Вимоги до системи для переходу на Windows 11

Основні системні вимоги для Windows 11:

Процесор64-розрядий, 1 ГГц із принаймні 2 ядрами
Оперативна пам’ять4 Гб
Сховище64 Гб
Системна мікропрограмаПідтримка безпечного завантаження UEFI
Модуль TPMВерсія 2.0
ВідеокартаСумісна з DirectX 12 або новішої версії з драйвером WDDM 2.0
Більш детальніше про системні вимоги можете ознайомитися на оф.сайті www.microsoft.com

Якщо ваш пристрій не відповідає мінімальним вимогам Майкрософт, Windows 11 можна встановити через програму Rufus відключивши перевірку системи під час встановлювання. Детальна інструкція як це зробити описана у статті – Створення загрузочної флешки в Rufus (пункт 6).

Складно сказати як буде працювати Windows 11 на старому залізі. Наприклад, один з моїх комп’ютерів з Intel Core i3 4-го покоління, 6 Гб оперативної пам’яті та SATA-SSD диском працює так собі, часто підгальмовує навіть при виконанні елементарних задач. Для тестування простих програм, мені його достатньо, але на більше розраховувати не варто.

Коли краще перейти на Windows 11

Так як за останній час у Windows 11 виникало досить багато проблем, пов'язаних з оновленнями системи, я рекомендував би трохи почекати, можливо її доведуть до розуму та будуть більш ретельно перевіряти оновлення.

Нижче перелічені деякі з проблем Windows 11 з якими зіткнулися користувачі:

  1. Оновлення KB5050009 для Windows 11 24H2 призвело до проблем зі звуком, зокрема через Bluetooth. Користувачі повідомляли про відсутність звуку навіть після перепідключення пристроїв.
  2. Комбінація клавіш Alt + Tab іноді викликала зависання системи. Рятувало від цього лише перезавантаження ПК.
  3. У січні цього року після оновлення перестали працювати веб-камери, оскільки система перестала розпізнавати обладнання.
  4. Необов'язкове оновлення KB5043145 викликало цикли перезавантаження, сині та зелені екрани смерті, а також проблеми з USB-портами.
  5. Деякі системні програми перестали запускатися через проблеми з сертифікатами.

Буквально пару днів назад я налаштовував новий ноутбук HP Omen з передвстановленою Windows 11. В якийсь момент панель задач зависала коли я натискав на мовну панель. Цей глюк зник після встановлення всіх доступних оновлень.

Чи можна залишитися на Windows 10 назавжди?

Ви можете залишитися на Windows 10 назавжди, але це не рекомендується. Якщо ви не плануєте оновлюватися, підтримуйте все інстальоване програмне забезпечення в актуальному стані та використовуйте надійний антивірус стороннього виробника.

Чи можна залишитися на Windows 10 назавжди

Прокоментувати статтю

Якщо виникають питання по темі статті можете сміливо писати в коментарях що саме незрозуміло, будемо розбиратися разом. Діліться своїм досвідом або усім тим що зможе доповнити чи скорегувати статтю, та просто висловлюйте свої думки, головне по темі.

Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий

*залишаючи коментар Ви підтверджуєте що ознайомилися та приймаєте положення Політики конфіденційності щодо файлів cookie.

Які ризики залишатися на Windows 10 після завершення підтримки

Контакти Політика конфіденційності