DBAN – як повністю знищити дані на жорсткому диску

Опубліковано: 08 лютого 2025

Якщо необхідно стерти всі дані на жорсткому диску без можливості відновлення допоможе утиліта DBAN. Наприклад, коли ви плануєте продати свій ноутбук чи тільки жорсткий диск, або коли необхідно передати робочий комп’ютер іншим особам. Це забезпечить повне знищення всіх конфіденційних та особистих даних.

Для видалення окремих файлів чи тек краще скористатися іншим програмним забезпеченням, про це я писав у статті – Як видалити файл назавжди.

Що таке DBAN?

DBAN (Darik's Boot and Nuke) – спеціальна програма, яка дозволяє назавжди видалити всю інформацію з комп'ютерного носія, роблячи дані неможливими для відновлення. Утиліта перешкоджає всім відомим методам криміналістичного аналізу жорстких дисків. DBAN призначений для приватних осіб та домашнього використання. Для комплексного сертифікованого рішення по видаленню даних в компаніях та організаціях краще скористатися Blancco Drive Eraser.

Офіційний сайт розробника – dban.org

Завантажити – sourceforge.net

Як повністю стерти всі дані з жорсткого диску

Інструмент DBAN поставляється у вигляді ISO-образу який необхідно записати на флешку та завантажитися з неї на необхідному пристрої. Тож, почнемо:

  1. Завантажте ISO-образ DBAN та запишіть його на флешку. Зробити це можна, наприклад, за допомогою програми Rufus. Згодиться будь-який USB-накопичувач, для запису необхідно всього 16 Мб.
  2. Завантажтесь з USB-накопичувача на натисніть Enter Стартовий екран DBAN
  3. Натисніть P для вибору алгоритму генерація псевдовипадкових чисел. Переміщайтесь між строками меню за допомогою клавіш J та K або Виберіть пункт «ISAAC (rand.c 20010626)» натиснувши Пробіл Цей алгоритм має більшу криптографічну стійкість та унеможливлює відновлення даних за вихідними результатами. Вибір алгоритму генерації псевдовипадкових чисел
  4. Натисніть M для вибору методу знищення даних:
    • Quick Erase – швидке очищення.
    • RCMP TSSIT OPS-II (8 проходів) та DoD Short (3 проходи) – унеможливлюють відновлення даних програмними методами та мають високу ймовірність запобігання апаратного відновлення інформації.
    • DoD 5220.22-M (7 проходів) – ефективний метод з високою ймовірністю безповоротного видалення інформації.
    • Gutmann Wipe – практично унеможливлює відновлення інформації. Повне стирання досягається вже після першого проходу перезапису, хоча метод передбачає 35 проходів.
    • PRNG Stream – досить швидкий, з високою ефективністю (залежить від кількості проходів).
    Вибір методу знищення даних

    Вибір методу залежить від того наскільки надійно необхідно затерти дані та скільки часу на це не шкода виділити. Процедура досить довготривала.

    Далі в цьому розділі буде таблиця тестування з тим скільки часу необхідно для кожного методу.

  5. Натисніть R для вказання кількості ітерацій. Як правило достатньо і одної, але чим більше тим надійніше. Але і час виконання збільшується пропорційно. Вказання кількості ітерацій
  6. У розділі «Disks and Partitions» виберіть потрібний для знищення даних диск, натисніть Пробіл щоб в дужках біля його назви з’явилась помітка «wipe» а потім натисніть F10 для початку процесу знищення даних. Вибір диску на якому необхідно знищити дані
  7. Тепер залишається лише зачекати поки DBAN виконає всі операції та повністю знищить дані на диску. Процес знищення даних на диску
  8. Після завершення отримаєте сповіщення про те що дані успішно знищені. Сповіщення про вдале знищення даних на обраному диску

Не звертайте увагу на час виконання операції, це ілюстративне фото зроблене у VirtualBox на віртуальному SSD диску розміром 2 Гб.

Тестування

Для тесту я взяв HDD диск Seagate ST1000LM024 на 1 Тб зі старого ноутбука. Весь процес я не проходив до кінця, трохи, поки відлік часу став не сильно змінюватися та показував більш-менш стабільний результат. Це лише приблизні дані, щоб орієнтуватися наскільки кожна процедура може затягтися. Реальні цифри залежать не тільки від обраного алгоритму а й від фізичного стану жорсткого диску.

 ISAACMersenne Twister
Quick Erase08:0207:54
RCMP TSSIT OPS-II31:2028:16
DoD Short15:4215:31
DoD 5220.22-M25:4125:14
Gutmann Wipe95:5395:18
PRNG Stream10:3210:27
*час вказано у форматі [години:хвилини]

Чи є ризики при використанні DBAN?

Розробники не гарантують повної стабільності додатку. Але враховуючи, що ви намагаєтеся стерти жорсткий диск, мало що може піти не так. Якщо з вашим комп’ютером все добре то й програма буде працювати як слід.

На даний момент, DBAN не працює з дисками в RAID масиві. Тому, якщо потрібно затерти диски на серверах, прийдеться підключати їх до іншого ПК та працювати з кожним окремо. Також утиліта не працює з SSD дисками, так як відсутні спеціальні алгоритми для повного видалення даних на твердотільних накопичувачах. DBAN призначена виключно для класичних жорстких дисків HDD.

Якщо вам потрібне професійне стирання даних з SSD або підтримка RAID масивів, варто звернути увагу на корпоративні рішення, такі як Blancco Drive Eraser, але це вже не безкоштовно.


Коментарі (1)

Прокоментувати
1. Дмитро
/
Дуже дякую!

Прокоментувати статтю

Якщо виникають питання по темі статті можете сміливо писати в коментарях що саме незрозуміло, будемо розбиратися разом. Діліться своїм досвідом або усім тим що зможе доповнити чи скорегувати статтю, та просто висловлюйте свої думки, головне по темі.

Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий

*залишаючи коментар Ви підтверджуєте що ознайомилися та приймаєте положення Політики конфіденційності щодо файлів cookie.

DBAN – як повністю знищити дані на жорсткому диску

Контакти Політика конфіденційності